niedziela, 26 stycznia 2014

Może "wykręcę"...

Zapasy farbowanych czesanek mam ogromne, muszę coś z tym zrobić. Zaczęłam przerabiać od najstarszych. Powstało trochę włóczki.
Meine Vorräte von gefärbten Kammzügen sind groß, viel zu groß. Ich muß damit etwas machen. Ich versuche es also zu verarbeiten und habe mit den ältesten begonnen. So ist es ein bißchen Garn entstanden.


Wełna z owieczek Shropshire: 367 m/105 g i 336 m/108 g, 2-ply, fraktal.
Shropshirewolle: 367 m/105 g und 336 m/108 g, 2-ply, Fraktal.


Zdjęcia z farbowania znalazłam w... katalogu z marca 2012. Takie mam zaległości! Na zdjęciu jedno pasmo uplecione w zupełnie nieklasyczny, kubiczny (wygląda po splecieniu jak czworokątny słupek) warkocz - to bardzo ciekawa technika, która oszczędza bardzo dużo miejsca, znalazłam ją kiedyś na tym blogu.
Die Bilder der gefärbten Kammzüge habe ich in einem Katalog vom... März 2012 gefunden - ich habe sooo große Rückstände! Für das Bild darüber wurde ein Band in den untypischen viereckigen Zopf geflochten - es ist eine ziemlich interessante Technik; man kann damit viel Platz sparen. Die Technik habe ich in diesem Blog gefunden. 


Uprzędłam tym razem metodą fraktali - spotkałam się już nazywaniem fraktalem czegoś, co nim nie jest, zwracam więc uwagę, że fraktal to nie jest po prostu kolorowiutka 2-ply uprzędziona i skręcona jak popadnie. Kiedyś ładnie opisała ten model matematyczny przeniesiony na przędzę Jagienka na Prząśniczce. Ale ponieważ na swoim blogu robiła to i po polsku, i po angielsku, pozwolę sobie podać link właśnie bezpośrednio do niej.
 Diesmal habe ich die Wolle mit der Fraktal-Methode versponnen (ich bringe die Methode in Erinnerung, da bei uns viele "frischen" Spinnerinen so das einfache 2-ply-Garn nennen). Das mathematische, auf Garn und Zwirn übertragene Modell hat einmal sehr gut Jagienka (auch auf Englisch) in ihrem Blog beschrieben.


W świetle lampy błyskowej kolory wyglądają na bardziej intensywne.
In dem Blitzlicht sind die Farben intensiver.


Co z niej będzie? Dobrze może wyglądać chyba tylko w prostym tkanym szaliku.
Was mache ich daraus? Das Garn kann nur in einem einfachen, gewebten Schal gut aussehen.

18 komentarzy:

 1. Mnie od pewnego czasu kusi żeby spróbować fraktali (właśnie według Jagienkowej instrukcji). Piękna niteczka takie wiosenne kolory :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To daj sie skusić, tylko ufarbuj sobie czesanke pod fraktali - ta nie była tak farbowana, więc pewnie będzie śliczny kolorystyczny pieprznik, a nie powtarzające się sekwencje :-) Czesanka od początku nazywała się "Niech no tylko zakwitną jabłonie!" :-)

   Usuń
 2. I jesteś zadowolona z kolorów uzyskanych w gotowej przędzy wykonanej tym sposobem ? Domyślam się, że barwienie było losowe, a tylko tutaj posłużyłaś się techniką fraktali, jako sposobem dzielenia pasma czesanki, nie barwiłaś wcześniej myśląc jak zestawiać kolory, bo jednak tymoszenkę masz dość barwną. :) Fajny ten przestrzenny warkocz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet się nad tym nie zastanawiałam, czy mi się podoba. Jak człowiek kończy coś, co zaczął dwa lata wcześniej, to mu się już podobać nie musi, musi tylko coś z tym zrobić (albo wyrzucić). Nie, czesanka nie była farbowana pod fraktali - ale co szkodzi spróbować?

   Usuń
 3. Ich finde die Farben schön frisch und frühlingshaft.
  LG Ursula

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danke! Mir gefallen sie nach zwei Jahren nicht besonders gut :-)
   LG

   Usuń
 4. Skąd ja to znam? Też jeszcze nie sprzędłam wszystkiego co pofarbowałam, chociaż farbowałam znacznie mniej niż Ty :).
  Fraktale przędłam jedynie na początku, gdy kupowałam czesankę farbowaną w pasy kolorów. Z czesanek, które sama farbowałam żaden rozsądny faktal by nie wyszedł, więc nawet się w to nie bawię tylko przędę "jak leci" ;)).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I chyba masz rację, ale dla mnie 20 deko tego samego to straszliwa nuda, więc wymyślam "ulepszenia" :-)))

   Usuń
 5. Cudownie Ci idzie!!! Kolory bajeczne!

  OdpowiedzUsuń
 6. jakie wesole kolorki :)))piekniutka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Die Idee, Deine Vorräte nach dem Alter aufzubrauchen, finde ich klasse. Da ist sicher die eine oder andere Überraschung dabei. Als frühlingsfrischen Webschal kann ich mir die Wolle auch gut vorstellen.
  LG Tanja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ich finde nicht möglich alle meinen Vorräte zu verarbeiten - 26 Kartons! Was habe ich mir angetan! :-))))
   LG

   Usuń
 8. Cudna,kolorowa wełenka:)))Już Ty znajdziesz dla niej zastosowanie,wierzę:)))A we fraktale jeszcze się nie bawiłam,ale pewnie kiedyś spróbuję.Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno dobrze będzie wyglądać. Miłego tkania ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tylko wyciagam harfę do osnucia, to pojawia się jakieś nowe druciane zapotrzebowanie :-(

   Usuń