środa, 25 listopada 2015

Przy okazji

W październiku wszystko, co się wydarzało, było skutkiem przypadków (i wypadków, niestety). Przez pierwszy tydzień byliśmy non stop w podróży, nagłej i bynajmniej nie wypoczynkowej, w dodatku z psem. Na szczęście pies jest kulturalny i wie, jak się zachować w hotelu czy w gościach. W tym czasie powstała jedna para skarpet.
In der ersten Hälfte Oktobers war fast alles eine Zufallsfolge (manchmal - leider - Unfallsfolge). Die erste Oktoberwoche haben wir auf Reisen verbracht (es war jedoch kein Urlaub), mit unserem Hund. Das Tierchen ist, Gott sei Dank, sehr brav und weiß, wie man (hund) sich im Hotel oder zu Besuch benehmen soll. In dieser Zeit sind nur die Socken entstanden.


Potem jeszcze jedna para skarpet.
Dann noch ein Paar Socken.


A na przełomie września i października wskutek pewnej dyskusji na facebooku firma Kromscy zainteresowała się niedomogami mojego kołowrotka i postanowiła, że zrobi wszystko, by działał idealnie, za co jestem bardzo wdzięczna. Dostałam więc najpierw nowe koło i zespół wrzeciona (ośkę i skrzydełko), co nie zlikwidowało głośnej pracy Fantazji, ale bardzo poprawiło równomierność pracy wrzeciona. Po pierwszym liftingu moja Fantazja wyglądała tak:
An der Wende zum Oktober haben infolge einer Diskussion in (auf?, an?) Facebook meine Probleme mit Fanstasia das Interesse von Kromski-Unternehmen geweckt und die Firma hat alles gemacht, damit mein Spinnrad perfekt arbeitet. Ich bin sehr dankbar. Zunächst habe ich von der Firma ein neues Rad, neue Achse und neuen Spinnflügel bekommen. Fantasia arbeitete jedoch nach wie vor laut, obwohl viel gleichmäßiger. Nach dem erstem Lifting sah mein Spinnrad so aus:


A potem dostałam całą resztę kołowrotka. Teraz Fantazja nie tylko wygląda jak nowa, ale też pracuje jak nowa, bo jest w gruncie rzeczy... nowa. Zostawiłam sobie tylko stare haczyki na skórkach na pamiątkę.
Und dann habe ich den Rest des ganzen Spinnrads bekommen. Jetzt sieht meine Fantasia wie neu aus, arbeitet wie neu, weil sie im Grunde genommen... ganz neu ist. Ich habe mir nur die alten Sliding Hook Hacken hinterlassen.


W połowie października moje róże postanowiły znów zakwitnąć, naprawdę!
In der Mitte Oktober haben sich meine Rosen entschieden, wieder zu erblühen, auf mein Wort!

Prince

Barkarole

Ghislaine de Feligonde
Ale zanim zakwitły te "stare"... Zamówiłam też pod koniec września z dwóch źródeł po siedem kolejnych róż. Tyle, że w październiku z jednego dostałam nie siedem, a omyłkowo dwadzieścia jeden krzaków. Klęska urodzaju. W moim małym ogródku wszędzie rosną teraz róże, w kolorach przypadkowych.
Spotkało mnie zatem w pierwszej połowie października wiele dobrodziejstw i kłopotów jednocześnie. Ogólnie wspaniale, szkoda tylko, że nie po kolei, lecz hurtem. Zbyt wiele szczęścia na raz może zmęczyć.
Jedoch bevor die "alten" Rosen erblühten... Ich habe auch am Ende Augusts sieben neuen Rosenstraeuche bestellt und... aus Versehen (des Verkäufers) im Oktober einundzwanzig bekommen. Echte Ernteschemme. In meinem kleinen Gärtchen wachsen jetzt überall die Rosen in ganz zufälligen Farben.
Im Oktober hatte ich also viel Glück und Probleme gleichzeitig. Wenn zu viele Wunder zugleich geschehen, kann man (frau) sich überfodert fühlen.

6 komentarzy:

 1. Jestem łoś i nie widzę różnicy między zdjęciami Fantazji, ale cieszę się z Tobą, że kołowrotek, jak nowy (jest nowy) i cichutko śmiga. Miło o firmie świadczy.
  A te skarpety, to Ty wyciągasz chyba z kapelusza, jak magik króliki. :))) Ile ich jeszcze masz ? ;-)
  Róże mnie nie dziwią, bo to normalka, że część ma zwyczaj kwitnąć do mrozów. To ich duuuuuży plus, niestety, też nie często widuję, bo mam do nich teraz pod górkę (odległość i ciemności egipskie za oknem).

  Trzymaj się ciepło ! ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaiste miło to ze strony Kromskich, zwłaszcza że o w sumie niedomogach Fantazji wspomniałam marginalnie w kontekście pyskówki o jawnych wadach mojej Harfy (sprawa też już zażegnana, tylko za własne) :-)

   Usuń
 2. Liebe Aldona,
  ich kenne das auch, grad ist bei mir der November ein ständiges "up and down. Da kann ich dir/uns nur wünschen, dass es ab jetzt wieder mehr aufwärts geht.
  Jedenfalls freue ich mich sehr wieder von fir hier zu lesen.
  Deine Socken sind super geworden und Rosen sind doch was Feines. Auch im Oktober/November.
  Ganz liebe Grüße sendet dir
  Flo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vielleicht muß es manchmal so sein, damit man genau weiß, daß es ihm ab und zu auch gut geht :-)
   LG

   Usuń
 3. Niech Ci nowa Fantazja służy jak najlepiej i jak najdłużej! No i niech kręgosłup pozwoli na siedzenie przy kołowrotku :).

  OdpowiedzUsuń